The Ice Princess

The Ice Princess

By Camilla Läckberg

 • Release Date : 2008-04-01
 • Genre : Crime & Thrillers
 • FIle Size : 3.39 MB
Score: 3.5
3.5
From 67 Ratings
Download Now
The file download will begin after you complete the registration. Downloader's Terms of Service | DMCA

Description

The Ice Princess The gripping psychological thriller debut of the No.1 international bestselling Swedish crime sensation Camilla Lackberg.

Returning to her hometown after the funeral of her parents, writer Erica Falck finds a community on the brink of tragedy. The death of her childhood friend, Alex, is just the beginning. Her wrists slashed, her body frozen in an ice cold bath, it seems that she has taken her own life.

Erica conceives a memoir about the beautiful but remote Alex, one that will answer questions about their lost friendship. While her interest grows to an obsession, local detective Patrik Hedstrom is following his own suspicions about the case. But it is only when they start working together that the truth begins to emerge about the small town with a deeply disturbing past.

Reviews

Praise for The Ice Princess:

‘Heart-stopping and heart-warming, ‘The Ice Princess’ is a masterclass in Scandinavian crime writing’ Val McDermid

‘Another top-class Scandinavian crime writer reaches the British market’ The Times

‘Chilly, deceptive and lucid, just like the icy environment it describes’ Literary Review

‘Camilla Lackberg is a more than welcome addition to the growing ranks of Scandinavian crime writers translated into English. With its sharp emotional nuances and psychological insight, ‘The Ice Princess’ builds in suspense as the author turns her clear eye on the buried secrets and contemporary relationships of a small, isolated community. I predict that Fjallbacka and its crimes and people will soon be as poplular here as they are in her native Sweden’ Peter Robinson

About the author

Born in 1974, Camilla Lackberg graduated from Gothenburg University of Economics, before moving to Stockholm where she worked for a few years as an economist. However, a course in creative crime writing became the trigger to a drastic change of career. Her first four novels all became Swedish No 1 bestsellers. She lives in a suburb of Stockholm.

Reviews

 • Gth

  5
  By mhgtv to
  Olg kmcjzdn
 • Tyler

  5
  By Larry.Lazza
  So far I have read the first quarter of the book and have to say I like its style and atmosphere. Why am I already giving it 5 stars ? As some others have expressed before I feel a need to kind of make up for shallow and embarrassing comments provided by some Czech users who don't hesitate to criticize Apple for giving them a gift they cannot make use of as they ignorance has prevented them from learning the most common language in the world. It's okay to be unable to read English books but it's not okay to express your frustration in the lowest possible manner ! Thanks for the nice gift guys !
 • Proč?

  5
  By Drapinator
  Negramotnost českého národa se ukazuje. Knihu jsem sice ještě nečetl, ale 5 hvězd dávám kvůli těm pitomcům co tu dávají 1 hvězdu jen kvůli tomu, že neradi čtou nebo neumí anglicky
 • Knížka

  5
  By HaDeScz
  Zadarmo fajn, že je to v angličtině mi nevadí. To, že neumíte jazyk je sice smůla, ale nemusíte hned nadávat. Dáváte tím pouze najevo svou inteligenci. Na zdokonalení angličtiny je to super.
 • Re: kokoti

  4
  By qLiRuXeZz
  Kdyby jsi nebyl debil .. A naučil se číst, možná by ti ta knížka udělala radost.. A místo toho aby jsi byl rád že máš knížku zadarmo tak začneš psát že jsou lidi od Applu kokoti.. Sám seš kokot
 • Super

  5
  By pepanek
  Fajn knížka, už mám půlku přečtenou :-)
 • Slaboduché

  1
  By foxshox.simo
  Říká se, že darovanému koni na chrup nekoukej. V tomto případě jde ovšem o dost slaboduchý dárek! Kniha by byla pro mne skvělý dárek ale v českém jazyce!! Pro ostatní komentáře...buďte slušní!
 • Pěkný dárek

  5
  By Martin&89
  Knížka má v databází 86% a patří mezi pěkné severské detektivní příběhy. Jednoznačně doporučuji přečíst.
 • kniha

  1
  By tomik.masa
  delate si legraci? priste k tomu dejte jeste poukaz na nejakeho prekladatele. uz vidim, jak moje babi bude cist v aj. priste tam dejte vietnamstinu treba! nepochopim, z jakeho principu jsme museli zadavat prislusnost? desny!!!!
 • Kvalitní četba

  5
  By OmarTheBest
  Bohužel nejsem takový rychločtenář jako hodnotitelé tohoto dárku předemnou, proto se musím ze začátku orientovat pouze podle recenzí kritiků a jiných čtenářů. Ty však vyznívají v celku pozitivně a rozhodně se nejedná, jak tvrdí jeden z českých "recenzentů" zde na bookstoru, o „pěkně blbej dárek“. Zatím dávám 5 hvězdiček jako obranu proti negramotným hovadům. Až dočtu, zhodnotím řádně.

keyboard_arrow_up